A csípőfájdalom többféle módon jelentkezhet, hiszen lehet szó hirtelen fellépő kellemetlen érzésről, de akár egy élesebb fájdalomról egyaránt. Ez azonban a legtöbb embert korlátozza a mindennapos tevékenységekben, így érdemes már időben szakember segítségét kérni. Egy idő után ugyanis félelem is jelentkezhet, hiszen folyamatosan attól tartunk, hogy a fájdalom ismét előjön. Ettől azonban nem kell megijedni, hiszen a legtöbbször akár már gyógytornával is kezelni lehet a felmerülő problémát. De vajon mitől jelentkezhet a gond? Mit lehet tenni ellene? Cikkünkben ezekre a kérdésekre kerestük meg a választ!
Gyakran jelentkező csípőfájdalom
A mai világban egyre többen küzdenek mozgásszervi rendellenességekkel. Nem véletlen, hiszen sokkal kevesebbet mozgunk, a mindennapi életünk sem nevezhető túl egészségesnek. Ez azonban nem azt jelenti, hogy nem tehetünk valami annak érdekében, hogy ezek a panaszok ne jelenjenek meg nálunk is. A csípőfájdalom egy a sok közül, ami sokszor nagyon kellemetlen érzéssel jár.
Mitől fájhat a csípő?
A csípőfájdalom okait alapvetően három fő csoportba lehet sorolni. Sokszor elegendő egy kis túlsúly, hogy megterheljük az izomzatot, de a várandósság, a fogyás, illetve a térd és a medence egyensúlyának megbomlása is eredményezhet problémát. A betegségek között ott van a csípőkopás miatti fájdalom, ami nagyon hosszadalmas és lassú lefolyású folyamat. Ennek során a porc elkopik és vékonyabbá válik az érintett ízületen. Mindezt egy egyszerű keringési zavar is okozhatja, ugyanúgy hatással lehet rá azonban az anyagcsere, illetve a túlterheltség egyaránt.
A másik ok a csípőízület gyulladása, ami szintén a túlterhelés eredménye. Emellett azonban gyulladásos autimmunbetegség is állhat mögött. Ritka esetekben pedig fertőzésről is szó lehet, amely a csípőízület fájdalmához vezet. Ide sorolható továbbá a csontritkulás, a csonttörés, illetve a csontelhalás egyaránt. Utóbbi egy viszonylag hirtelen kialakú, ámde folyamatos fájdalommal járó kellemetlen érzés.
Ami a szövetek gyulladásos megbetegedéseit illeti, a nyáktömlő gyulladás szintén okozhat csípő körüli fájdalmat. Ezt okozhatja köszvény, de akár egy műtét után is jelentkezhet ilyesfajta fájdalom. Ide sorolhatjuk azonban az izomtapadási területek, illetve az inakat érintő gyulladásokat is. Ez utóbbi többnyire a nehéz fizikai munka során alakul ki, amely végeredményeben bármely ínt érintheti, ezáltal megjelenhet a térd, a könyök, de még a boka környékén is.
Hogyan kezelhető a csípőfájdalom?
A deréktájon jelentkező problémákat elsősorban konzervatív terápiával kezeltethetjük. Ennek során először a probléma forrására deríthetünk fényt, majd azt személyre szabott torna követ. Ilyenkor fontos a sérült ízület tehermentesítése, illetve ugyanezen terület nyújtása és erősítése egyaránt. A gyógytorna mellett azonban hatékony lehet a fizioterápia is, amely során lökéshullám terápiával segíthetnek a panaszok enyhítésén.
Amennyiben az előző nem vezetne eredményre, akkor akár műtétre is sor kerülhet, ami főként a csípőkopás esetében jelenthet nagy segítséget. Ez nem azt jelenti, hogy ne lehetne mindezt megelőzni, ehhez azonban már időben gondoskodnunk kell az egészségünkről. Érdemes tehát már időben felkeresni egy szakképzett orvost, aki egy alapos vizsgálatot követően tanácsokkal és gyakorlatsorokkal láthat el bennünket, annak érdekében, hogy mindezt megakadályozzuk.
Hogyan zajlik a gyógytornás kezelés?
Ha úgy döntünk, hogy bejelentkezünk egy gyógytornászhoz, abban az esetben először egy állapotfelmérés történik. Ennek során kiderítik a csípőfájdalom okát, fizikai vizsgálatokat végeznek, illetve alaposan kikérdeznek minket arról, hogy mitől is történhetett meg mindez. A több éves szakmai tapasztalattal rendelkező gyógytornászok ezt követően jobban látják azt, hogy mire is lesz szükségünk, sokkal hatékonyabb és speciális gyakorlatsort állíthat össze számunkra. Ezt azonban nemcsak a kezelőben végezhetjük el, hanem akár otthon is, ezzel gyorsítva a gyógyulás, illetve az izomerős fokozásának folyamatát.
Fontos tudni azonban, hogy amennyiben már fájdalmat érzünk, akkor sem kell tartanunk attól, hogy a terápia során kellemetlenül érezzük magunkat. A segítőkész szakemberek ugyanis úgy végzik el a feladatokat, hogy azokkal ne okozzanak nekünk nagyobb fájdalmat. Persze lehetnek olyan gyakorlatok, amelyeket esetleg megérzünk, hiszen a feszes izmok kimozgatásához erre is szükség lehet. Ezeket azonban fokozatosan vezetik be, így a testünk is könnyebben hozzászokik ezekhez az elemekhez.