Az ablakok átlagos élettartama valahol 15-30 év közé tehető, attól függően, hogy milyen volt a felhasznált anyag és a beépítés minősége. Érdemes azonban észben tartani, hogy nem kell 15 évet várni a nyílászáró cserére, ha már most meggyűlik velük a bajunk! Mutatjuk, hogy mik a legszembetűnőbb jelek!
Honnan tudhatom, hogy elérkezett a korszerűsítés ideje?
A nyílászárók nem egyik napról a másikra mennek tönkre, hanem lassan, hosszú hónapok, évek munkájával. Egy bizonyos kor elteltével a tömítések gyengülni kezdenek, megreped a keret, elkezd lepattogni a festék. Ráadásul egy évtizede még a hagyományos fa nyílászárók voltak divatban, melyeket szépen lassan elkezdtek felváltani a műanyag hőszigetelt ablak típusok, talán nem véletlenül.
Szemmel látható sérülés
Az ablak sérülése a legnyilvánvalóbb jele annak, hogy ki kell cserélni a nyílászárókat. Ha repedés éktelenkedik az ablaküvegen, akkor sajnos idővel tovább fog terjedni, végül teljesen be is törik. Ez nem csak balesetveszélyes, de még az otthonunkban is károkot okoz, például befolyik rajta a víz, megjelenik a penész, és a kártevők, sőt betörők számára is hívogató lesz. Szintén intő jel, ha nehéz becsukni/kinyitni az ablakot, pereg le róla a festék, nyikorog a zsanér, vagy fel van puhulva az ablakkeret. Utóbbi a fából készült nyílászáróknál jellemző, így érdemes inkább műanyagban gondolkodni. A Realtherm például kiváló minőségű műanyag ablakokkal látja el a piacot, így a hosszú távú élettartam szinte garantált lesz!
Túl magas energiaszámlák
Habár több minden okozhat megnövekedett energia számlát, ha semmi más tényező nem indokolja, akkor ideje górcső alá venni a nyílászárók szigetelőképességét. Ha elavult az ablakok szigetelése, akkor nyáron a légkondinak kell többet dolgoznia, télen pedig a fűtésre fordított energia lesz több, hiszen elszökik mellettük a hő. A régi fa ablakok cseréje segít csökkenteni a havi számlákat, főleg akkor, ha hőszigetelt ablak után nézelődünk. Minden Realtherm által kínált műanyag hőszigetelt ablak kimagasló hőátbocsátási tényezővel bír, így már pusztán ezzel is jelentős összeget takaríthatunk meg a hónap végén!
Felesleges páralecsapódás
A belső ablaküvegen kialakuló páralecsapódás általában azt jelenti, hogy a nyílászárók nem megfelelően szigetelnek. Ne keverjük azonban össze a jelenséget a nyílászárók külső oldalán megjelenő vizesedéssel, hiszen az még nem ad okot az aggodalomra. Ha hasonló páralecsapódásra leszünk figyelmesek az üveglapok között, az arra utalhat, hogy a légmentes tömítés meghibásodott, és a szigetelőgáz kiszabadult. Mindegy tehát, hogy a nyílászáró mely részén észleljük a felesleges páralecsapódást, jobban járunk, ha mielőbb új, hőszigetelt ablak típusokra cseréljük azokat.
Huzatos ablak
Egy hideg, huzatos ház nagyon kellemetlen tud lenni, különösen télen. Természetesen minden ablak enged át valamennyi levegőt, nem mindegy azonban, hogy mennyit. A huzatos ablakok egyébként 10-25%-kal is megnövelhetik energiaszámláinkat! A régi nyílászáróknak megvan az a veszélye, hogy az üveg az idő múlásával kissé meghajlik, a gumitömítések pedig elgyengülnek, így a kinti levegő akaratlanul is bejut a lakás belső terébe. Ezt úgy tudjuk a legegyszerűbben leellenőrzni, ha becsukjuk az ablakot, és oda tartjuk a kezünket az ablakszárny aljához vagy tetejéhez, ahol találkozik a kerettel. Érezzük a huzatot? Akkor ideje hőszigetelt ablak után nézelődni!